top of page

Mulasztási bírságok

Sep 16, 2024

3 min read

0

57

0

2024. 08. 01-től módosították néhány mulasztási bírsággal kapcsolatos rendelkezését.  

1. Az Art. 220. §-a szerinti „Általános bírságszabály” szerint az adókötelezettségek  megsértése esetén  

• a természetes személy adózó az eddigi max. 200.000,- Ft helyett már 400.000,- Ft-ig  terjedő, 

• a nem természetes személy adózó pedig az eddigi max. 500.000,- Ft helyett már  1.000.000,- Ft-ig terjedő mulasztási bírsággal sújtható.  

2. Az Art. 225. §-a szerinti „A foglalkoztatott bejelentésére vonatkozó szabályok  megsértése” esetén az adózót az eddigi max. 1 millió Ft helyett 2024. 08. 01-től 2 millió Ft-ig  terjedő mulasztási bírsággal kell sújtani, ha be nem jelentett foglalkoztatottat alkalmaz  vagy alkalmazott.  

3. Az Art 228. §-a szerinti „Számla-, nyugtakibocsátási kötelezettség, valamint iratmegőrzési kötelezettség szabályainak megsértése” esetén a NAV az adózót az eddigi max.  1 millió Ft helyett 2024.08.01-től 2 millió Ft-ig terjedő mulasztási bírsággal sújthatja, ha  

• a számla-, egyszerűsített számla-, nyugtakibocsátási kötelezettségét elmulasztja, vagy a  számlát, egyszerűsített számlát, nyugtát nem a tényleges ellenértékről bocsátja ki, vagy  

• iratmegőrzési kötelezettségének nem tesz eleget.  

• Adózással kapcsolatos iratokat az Art. szabályai szerinti elévülési időig (ami nem pont 5  év hanem akár egy-két nap híján 6 vagy 7 év is lehet!) meg kell őrizni.  

• Számviteli bizonylatok esetén az üzleti évről készített beszámolót, az üzleti jelentést,  valamint az azokat alátámasztó leltárt, értékelést, főkönyvi kivonatot könyvviteli  elszámolást közvetlenül és közvetetten alátámasztó számviteli bizonylatot (ideértve a  főkönyvi számlákat, az analitikus, illetve részletező nyilvántartásokat is), legalább 8 évig kell olvasható formában megőrizni. Ez viszont nem jelenti azt, hogy a több mint 8 éves  bizonylatokat kidobhatjuk, mivel a cég által, egy 25 éve vásárolt és még minidig a  nyilvántartásban lévő tárgyi eszköz beszerzésével, aktiválásával stb. kapcsolatos  bizonylatoknak még most, azaz 25 év elteltével is rendelkezésre kell állnia és a 8 év csak  akkor indul, ha már az érintett tárgyi eszköz kikerül a nyilvántartásból.  

• A Cégtörvény szerint a papír alapú okirat alapján elfogadott beszámoló esetén a  beszámolót beküldő személynek az eredeti beszámolót 10 évig kell megőrizni.  

• Nyugdíjhoz szükséges munkaügyi iratokat, adatokat a biztosítottra, volt biztosítottra  irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltését követő további 5 évig kell megőrizni.  

• Az iratmegőrzési kötelezettség elmulasztásával egy tekintet alá esik és 2024.08.01-től 2  millió Ft-ig terjedő mulasztási bírsággal sújtható, ha az adózó iratait az ellenőrzés  lefolytatására alkalmatlan állapotban nyújtja be. 

4. Szociális hozzájárulási adó 

2024.08.01-től tehát az a magyar állampolgár minősül munkaerőpiacra lépőnek, aki a NAV  rendelkezésére álló adati szerint a kedvezményezett foglalkoztatás kezdetének hónapját  megelőző 365 napon (korábban 275 napon) belül legfeljebb 92 napig rendelkezett biztosítási  kötelezettséggel járó munkaviszonnyal, egyéni, társas vállalkozói jogviszonnyal.  

A kapcsolódó adókedvezmény igénybevételének az időtartamát viszont sajnos felezték a 2+1  évről 1 + 0,5 évre.  

Ha pont 2024.08.01-től tervezünk egy új munkavállalót felvenni, aki még a 2024. júliusban  hatályban lévő rendelkezések szerint munkaerőpiacra lépőnek minősül, érdemes lehet egy  nappal korábban felvenni, mivel így akár 3 évig is igénybe vehetjük a szocho adókedvezményt a  1,5 év helyett.  

Egyebek 

A veszélyhelyzetre hivatkozással 2024.08.01-től változtak az extraprofit adókról szóló Korm.  rendelet hitelintézeteket, pénzügyi vállalkozásokat érintő szabályai, továbbá a pénzügyi  tranzakciós illetékre vonatkozó szabályai. Azaz így, vagy úgy, de biztosan drágább lesz a  bankolás, mert a kapcsolódó többletterheket a szolgáltatók ilyen vagy olyan formában átterhelik  a fogyasztókra.  

Végül, az említett veszélyhelyzeti szabályokat szokás szerint ideiglenes jelleggel, azaz a  veszélyhelyzet végéig (jelenlegi ismeretek alapján 2024.11.19-ig) lehet csak alkalmazni. Viszont  ezek 2024.11.20-i hatályon kívül helyezése kétséges, mivel vagy a veszélyhelyzet kerül újabb,  max. 180 nappal történő meghosszabbításra, vagy pedig ezek a veszélyhelyzeti rendelkezések  egy évközi törvénymódosítással beépülnek a törvényekbe, melynek során az alkalmazásuk  véglegessé válik. 

Comments

Deine Meinung teilenJetzt den ersten Kommentar verfassen.
bottom of page